Хубавото на фрийлансинга и онлайн бизнеса е, че когато човек се интересува от дадена тема, той е готов да поглъща всичко, до което може да се добере, за да задоволи страстта си.
Примерно, аз се интересувам от уеб програмиране, копирайтинг, контент маркетинг, фунии, работа с ума, целеполагане, фрийлансинг, поведенченска психология и какво ли още не.
Питайте ме колко книги от различни автори съм прочел, колко блогове следя, колко онлайн курсове съм взел по всяка една от темите.
И също така ме питайте колко абонамента за най-различни приложения плащам…
Спокойно мога да кажа, че съм впечатлен от всеки един от авторите, които съм възприел за модели.
Всеки един от тях има своя персоналност и свой стил. Което често е единственото, дето ги отличава един от друг.
Иначе в основата си говорят едно и също…
Затова при мене няма драма, ако пазара, на който действам прелива от хора, предлагащи подобни на мен неща.
Има милиони фрийлансъри, които са точно с моята специалност!
Програмирането с JavaScript е супер популярно в момента и освен това ще остане популярно още дълги години. Това означава, че търпърва ще се появят дори още милиони специалисти на световно ниво.
Хич не ми дреме!
За мен е знак, че има пари в тази сфера и е точно обратното – бих се притеснил, ако спрат да се появяват и да наемат нови играчи.
Обаче удоволствието, че ги надиграваш зарибява…
Понякога си мисля, че трябва да спра да се занимавам с програмиране… че трябва да отворя една аутсорс компания и да почна да правя само маркетинг неща като изготвяне на планове, набиране на клиенти, преговори.
Всъщност, именно в това се крие големия джакпот…
Като програмист няма как да го докарам без да създам някакъв популярен софтуер (нещо, което се опитвам да постигна при Experts. pub)
А ако действах още като копирайтър – абсурд!
Голямата игра е на маркетинг терена и тя може да бъде изключително брутална.
Обаче, аз гледам да се въздържам да влизам с рогата напред, колкто и да ме влече, защото в крайна сметка…
Както казах в началото – има място за всички.
Затова обичам да си обуздавам съзтезателния дух като работя в изолация.
След първоначалното проучване на пазара и очертаване на позиционирането, тотално се изключвам.
Не следвам ничии профили… не отварям ничии сайтове… не следя ничие развитие. Просто си работя в балонче и гледам само себе си.
Единствения конкурент, от който се интересувам, ме гледа весело сутрин от огледалото…
Тепърва ще се боря за големия джакпот, като пусна някои от приложенията, които разработвам. За мен играта е да бъда стартъп фаундър…
И как стартъпите се дигат от нулата? Примерно Hubspot как набра сила? Как технологичните компании създават лоялни вълни от потребители?
Две думи: Маркетинг чрез съдържание
Така че моя фокус е това: Да си кодя великите апликации и да публикувам ценно съдържание, което подготвя мойте хора да качат нивото, когато съм готов да пусна софтуера.
Фрийлансинга е сладък и добро начало за всеки, който иска да се пробва като предприемач без да рискува твърде много.
Обаче джакпота е на друго място, ако решиш да го търсиш.
Нека напредваме заедно,
Саше Вучков
Фрийлансър (програмист)
PS. Ако имате цели свързани с фрийлансърството, тогава обезателно се запишете за бюлетина ми на този линк:
Споделям яко информация по темата…