Според мен е въпрос на предпочитания…
Ако се утвърдиш като успешен фрийлансър, тогава започваш ежедневно да се блъскаш в стени, за които не си мислил особено, когато си се фокусирал върху задачата изобщо да прокопсаш.
Една от тези стени е ограничения брой проекти, които можеш да поемеш. Друга такава е, че колкото и да си добър, в някакъв момент пазара повече не може да поеме по-високи цени.
Така доходите ти спират да растат и стагнират.
###
Тука е момента да решиш дилемата:
„Ще си действам така завинаги или ще скалирам?“
Под „скалиране“ нямам предвид само основаване на агенция, онлайн бизнес или стартиране на някакъв друг формат.
Но при всички случаи това е свързано с разбиване на връзката „време-труд-пари“. Трябва да направиш така, че размера на приходите ти да не зависи изцяло от твоето присъствие и ръчен труд (така наречения „пасивен доход“, макар че аз не харесвам този термин).
Определено човек може да реши и да си фрийланства, което има своите предимства.
Обаче има много логика и да скалира…
Понеже ако се съгласим, че неговия предприемачски дух го е задвижил да премине на свободна практика, то е съвсем нормално с времето този дух да се доразвие в желание за пълномащабно начинание.
Както казват хората: „Апетитът идва с яденето.“
Нека напредваме заедно,
Саше Вучков
Фрийлансър (програмист)
PS. Ако имате цели свързани с фрийлансърството, тогава обезателно се запишете за бюлетина ми на този линк:
Споделям яко информация по темата…