You are currently viewing Как да се изкачим светкавично до върха на пирамидата?

Как да се изкачим светкавично до върха на пирамидата?

Снощи се зачетох в една необикновена книга, която на моменти ме шокираше с разкритията си за човешката природа.

В един момент стана дума за пирамидата на Маслоу, която е една от най-разпространените теории за това какво мотивира нашето поведение.

(И внезапно ми хрумна нещо интересно, което споделям след малко)

Накратко:

Според американския психолог Абрахам Маслоу, има пет базови нужди, които насочват поведението на всеки човек. Те са йерархично подредени, като в основата стоят най-простите и първични нужди, а със всяко следващо стъпало те стават по-комплексни.

👉Стъпало 1. Физиологични нужди (храна, вода, сън, здраве)

👉Стъпало 2. Сигурност (подслон, безопасност, обезпеченост)

👉Стъпало 3. Принадлежност (любов, семейство, общност)

👉Стъпало 4. Увереност (признание, уважение, самоуважение)

👉Стъпало 5. Самоусъвършенстване (духовност, постижения, учение)

Спомням си, че едно време учих тези неща в университета. Май беше по Организационна психология или Мениджмънт. Не помня точно.

Това, което ми хрумна преоткривайки я снощи, е че за всяко едно от стъплата трябва да търсим ВЪТРЕШНИ ИЗТОЧНИЦИ на удовлетворение, а не ВЪНШНИ ИЗТОЧНИЦИ.

Ясно е, че физиологичните нужди не могат да бъдат изцяло заместени с нищо друго, освен храна, вода и сън. И също така е ясно, че трябва да имаме подслон.

Но колкото по-нагоре по стъплата отиваме, толкова повече я имаме дилемата:

„Ще се опра на нещо преходно или ще се опра на нещо вечно?“

###

Още на второто стъпало „Сигурност“ можем да си зададем този въпрос:

„Дали наистина имам нужда от собствена панелка с ипотека за 120 000 евра, за да се чувствам сигурен?“

„Или пък дори цял средновековен замък няма да ми помогне кардинално? „

Дали наистина трябва да търсим своята безопасност в света около нас или трябва да я намерим в света ВЪТРЕ В НАС.

Щото един човек може да се чувства сигурен и като обикаля Земята с палатка в раницата… Той определено има някакъв ВЪТРЕШЕН ИЗТОЧНИК, защото няма как да си го обясним дори ако сме наясно, че притежава тлъстта банкова сметка и по всяко време може да си наеме луксозен апартамент.

Нещо ОТВЪТРЕ го кара да е задоволен с раницата на гърба си.

###

Но вижте колко по-интересно става на ниво „Принадлежност“…

Всяко гуру ще ни обясни, че любовта е най-висшата ценност. Обаче коя любов точно?

Какво става, ако един мъж черпи силата си само и единствено от ВЪНШНИЯ ИЗТОЧНИК, т.е. жената на мечтите му?

От една страна, всички знаем как свършват много от тези истории, в които цялата идентичност на мъжа се базира на това жена му да е най-хубавата, най-сексапилната, най-осигурената, ЕДИНСТВЕНАТА. С такъв съпруг, тя ще има поне няколко любовника преди да се разведат.

Но дори да имаме успешен брак и здраво семейство, ситуацията, в която то е единствения източник на удовлетворение е особено опасна.

Понеже липсва друга „котва“…

Ако в семейството се появят проблеми, животът на всички се скапва и няма нито един „трезвен“, който да може да отреагира. Така се влиза в един порочен кръг, в който проблемите само се задълбочават и възпроизвеждат, докато семейството не се съсипе.

Ако има поне ЕДИН семеен член, който да базира своята идентичност на ВЪТРЕШЕН ИЗТОЧНИК, тогава той ще остане стабилен и ще е способен да мисли трезво, така щото да върне добрите времена за това семейство.

###

И така нататък, можем да минем ниво по ниво и да очертаем кои са вътрешните и външните източници, способни да задоволят конкретната нужда.

Това, което е по-интересно…

Тъй като човек първо трябва да задоволи нужда от по-ниско стъпало, за да започне да работи по такава от по-високо стъпало, аз си мисля, че този преход не е възможен, ако винаги избираме външни източници.

Те са доста нестабилни и постоянно изискват нашето внимание…

И обратното, когато най-накрая открием вътрешен, неизчерпаем източник на удовлетворение за конкретната нужда, тогава ние вече сме способни да се качим едно стъпало по-високо в тази пирамида.

Струва ми се, най-интересен е изборът, пред който се изправяме на самия връх…

Ще базираме ли идентичността си на СЕБЕ СИ и СВОЯТА ОБЩНОСТ (с нашия божествен комплекс) , които се явяват само ВЪНШНИ ИЗТОЧНИЦИ.

Или ще сме открили НАЙ-ВИСОКАТА форма на вътрешен източник. Онази форма, която ни позволява да познаем живота ТОЗИ, КОЙТО Е.

###

Очевидно, това не е тема, която може да се обсъди. Не е нещо, което описваш с думи.

Така че ни остава единствено опцията да го преживеем от първо лице…

И как може това да стане възможно най-бързо?

Как можем да стигнем възможно най-бързо до последното стъпало „Самоусъвършенстване“, за да черпим енергия и мощ за живот по възможно най-сладкия начин?

Мисля си, че ако бързо и категорично избираме предимно ВЪТРЕШНИ ИЗТОЧНИЦИ, докато пътешестваме из пирамидата на Маслоу, тогава направо ще ПРЕСКОЧИМ някои процеси и ще се озовем доста бързо на върха.

Може би материалния свят съществува, за да опосредства този преход. Преход от малки, беззащитни „животинчета“ до оправни, самоосъзнати Човеци, които управляват природата, законите и съдбите си по възможно най-добрия начин.

Може би „играчките“ на всяко едно от стъпалата (нп. лимузините и бижутата, с които си купуваме „статус“ на стъпало „Увереност“) нямат за цел да ни ОТКЛОНЯВАТ от пътя, а да са временна „залъгалка“, докато най-накрая преоткрием истинския източник на търсеното.

Може би…

Нека напреваме заедно,

Саше Вучков
Фрийлансър (програмист)

PS. Ако имате цели свързани с фрийлансърството, тогава обезателно се запишете за бюлетина ми на този линк:

https://experts.pub

Споделям яко информация по темата…

Саше Вучков

Опитен фрийлансър с богато портфолио, който споделя опита си на българския и международния пазар. Код. Автоматизация. Изкуствен Интелект. Плюс изпитани маркетинг и бизнес системи за разрастване на вашия бизнес или фрийланс кариера.