Снощи се зачетох в една необикновена книга, която на моменти ме шокираше с разкритията си за човешката природа.
В един момент стана дума за пирамидата на Маслоу, която е една от най-разпространените теории за това какво мотивира нашето поведение.
(И внезапно ми хрумна нещо интересно, което споделям след малко)
Накратко:
Според американския психолог Абрахам Маслоу, има пет базови нужди, които насочват поведението на всеки човек. Те са йерархично подредени, като в основата стоят най-простите и първични нужди, а със всяко следващо стъпало те стават по-комплексни.
Стъпало 1. Физиологични нужди (храна, вода, сън, здраве)
Стъпало 2. Сигурност (подслон, безопасност, обезпеченост)
Стъпало 3. Принадлежност (любов, семейство, общност)
Стъпало 4. Увереност (признание, уважение, самоуважение)
Стъпало 5. Самоусъвършенстване (духовност, постижения, учение)
Спомням си, че едно време учих тези неща в университета. Май беше по Организационна психология или Мениджмънт. Не помня точно.
Това, което ми хрумна преоткривайки я снощи, е че за всяко едно от стъплата трябва да търсим ВЪТРЕШНИ ИЗТОЧНИЦИ на удовлетворение, а не ВЪНШНИ ИЗТОЧНИЦИ.
Ясно е, че физиологичните нужди не могат да бъдат изцяло заместени с нищо друго, освен храна, вода и сън. И също така е ясно, че трябва да имаме подслон.
Но колкото по-нагоре по стъплата отиваме, толкова повече я имаме дилемата:
„Ще се опра на нещо преходно или ще се опра на нещо вечно?“
###
Още на второто стъпало „Сигурност“ можем да си зададем този въпрос:
„Дали наистина имам нужда от собствена панелка с ипотека за 120 000 евра, за да се чувствам сигурен?“
„Или пък дори цял средновековен замък няма да ми помогне кардинално? „
Дали наистина трябва да търсим своята безопасност в света около нас или трябва да я намерим в света ВЪТРЕ В НАС.
Щото един човек може да се чувства сигурен и като обикаля Земята с палатка в раницата… Той определено има някакъв ВЪТРЕШЕН ИЗТОЧНИК, защото няма как да си го обясним дори ако сме наясно, че притежава тлъстта банкова сметка и по всяко време може да си наеме луксозен апартамент.
Нещо ОТВЪТРЕ го кара да е задоволен с раницата на гърба си.
###
Но вижте колко по-интересно става на ниво „Принадлежност“…
Всяко гуру ще ни обясни, че любовта е най-висшата ценност. Обаче коя любов точно?
Какво става, ако един мъж черпи силата си само и единствено от ВЪНШНИЯ ИЗТОЧНИК, т.е. жената на мечтите му?
От една страна, всички знаем как свършват много от тези истории, в които цялата идентичност на мъжа се базира на това жена му да е най-хубавата, най-сексапилната, най-осигурената, ЕДИНСТВЕНАТА. С такъв съпруг, тя ще има поне няколко любовника преди да се разведат.
Но дори да имаме успешен брак и здраво семейство, ситуацията, в която то е единствения източник на удовлетворение е особено опасна.
Понеже липсва друга „котва“…
Ако в семейството се появят проблеми, животът на всички се скапва и няма нито един „трезвен“, който да може да отреагира. Така се влиза в един порочен кръг, в който проблемите само се задълбочават и възпроизвеждат, докато семейството не се съсипе.
Ако има поне ЕДИН семеен член, който да базира своята идентичност на ВЪТРЕШЕН ИЗТОЧНИК, тогава той ще остане стабилен и ще е способен да мисли трезво, така щото да върне добрите времена за това семейство.
###
И така нататък, можем да минем ниво по ниво и да очертаем кои са вътрешните и външните източници, способни да задоволят конкретната нужда.
Това, което е по-интересно…
Тъй като човек първо трябва да задоволи нужда от по-ниско стъпало, за да започне да работи по такава от по-високо стъпало, аз си мисля, че този преход не е възможен, ако винаги избираме външни източници.
Те са доста нестабилни и постоянно изискват нашето внимание…
И обратното, когато най-накрая открием вътрешен, неизчерпаем източник на удовлетворение за конкретната нужда, тогава ние вече сме способни да се качим едно стъпало по-високо в тази пирамида.
Струва ми се, най-интересен е изборът, пред който се изправяме на самия връх…
Ще базираме ли идентичността си на СЕБЕ СИ и СВОЯТА ОБЩНОСТ (с нашия божествен комплекс) , които се явяват само ВЪНШНИ ИЗТОЧНИЦИ.
Или ще сме открили НАЙ-ВИСОКАТА форма на вътрешен източник. Онази форма, която ни позволява да познаем живота ТОЗИ, КОЙТО Е.
###
Очевидно, това не е тема, която може да се обсъди. Не е нещо, което описваш с думи.
Така че ни остава единствено опцията да го преживеем от първо лице…
И как може това да стане възможно най-бързо?
Как можем да стигнем възможно най-бързо до последното стъпало „Самоусъвършенстване“, за да черпим енергия и мощ за живот по възможно най-сладкия начин?
Мисля си, че ако бързо и категорично избираме предимно ВЪТРЕШНИ ИЗТОЧНИЦИ, докато пътешестваме из пирамидата на Маслоу, тогава направо ще ПРЕСКОЧИМ някои процеси и ще се озовем доста бързо на върха.
Може би материалния свят съществува, за да опосредства този преход. Преход от малки, беззащитни „животинчета“ до оправни, самоосъзнати Човеци, които управляват природата, законите и съдбите си по възможно най-добрия начин.
Може би „играчките“ на всяко едно от стъпалата (нп. лимузините и бижутата, с които си купуваме „статус“ на стъпало „Увереност“) нямат за цел да ни ОТКЛОНЯВАТ от пътя, а да са временна „залъгалка“, докато най-накрая преоткрием истинския източник на търсеното.
Може би…
Нека напреваме заедно,
Саше Вучков
Фрийлансър (програмист)
PS. Ако имате цели свързани с фрийлансърството, тогава обезателно се запишете за бюлетина ми на този линк:
Споделям яко информация по темата…