You are currently viewing Важно послание за онези, които искат нещо повече от живота

Важно послание за онези, които искат нещо повече от живота

Каня се да скоча до мола да си накупя това-онова, обаче нещо супер важно ме подтиква първо да напиша този пост.

Мисля, че си заслужава…

Парцалките могат да почакат, докато си кажа тая болка колко мразя умни и секси хора да бъдат третирани като някаква „работническа класа“ от 19 век, на каквото бях свидетел онзи ден.

Не за друго, а защото съм го изпитвал на собствен гръб и знам какво е „усещането“.

Примерно, преди 16 или 17 години се опитвах да пробия в ресторантьорския бизнес. Трябваше ми някаква работа и бях готов на всичко.

Та една позната ме уреди да стана помощник-готвач в пицария. Нямах абсолютно никакъв опит, така че бях благодарен… Обаче работата се оказа нещо, което никога не си бях представял…

Първите дни ме караха само и единствено да мия тенджери, тигани и други посуди. По едно време започнах и да беля картофи или да режа зеленчуци. А главния готвач (шефа) от време на време ми ги изтръгваше нервно от ръцете и си ги нарязваше сам. Явно не бях достатъчно оправен.

Но все пак ме научи този човек на нещо…

Един ден ми даде да пържа палачинки и да ви кажа се справих доста добре. (По-добре от беленето и рязането на картофи). Така ги въртях, че за момент се чувствах равен на колегите. Почнах да се виждам като готвач. И с голям кеф изпържих една камара палачинки.

Не щеш ли, обаче…

В кухнята се появи някакъв тип, който започна да разпитва:

„Кога ги направи тези палачинки?“

„Ти тука ли работиш?“

И т.н.

Оказа се, че е някакъв инспектор. И също така се оказа, че иска да му се представят трудови договори и здравни книжки.

Аз определено нито бях подписвал договор, нито имах здравна книжка…

Шефа, естествено, побесня.

И естествено аз бях виновен за всичко. Не трябвало да казвам, че работя там. Трябвало да съм бил покрил палачинките като съм го видял да влиза. И прочее идиотщини.

Няма да ви казвам какво ми се въртеше в ума!

Но просто си сложих с един замах слънчевите очила, станах и си тръгнах. Това беше последният ми ден в амплоато на помощник-готвач.

Ще ми се да кажа, че още тогава ми „дойде акъла“, но трябваше да вляза в още няколко роли – на барман и сервитьор, за да осъзная, че не искам да прекарам живота си така.

Тогава още не владеех програмиране… Копирайтинг… Дигитален маркетинг…

Но усещах, че имам потенциал за нещо повече. Или поне – ИСКАХ НЕЩО ПОВЕЧЕ!

Шестнадесет или седемнадесет години по-късно ми говорят на „Вие“, ценят мнението ми по-важни въпроси и често веднъж като ме хванат да им върша работа, после трудно се разделят с мен.

И всичко това докато сам си определям графика, не вися в задръствания и мога по всяко време да пратя имейл от сорта на „Изникна ми важен ангажимент и утре/днеска няма да съм на разположение“

Ако четете това и се кефите на моя „хепи ендинг“, но ви се струва, че не важи за вас, тогава проверете материала от другата страна на линка… Този хепи ендинг е най-ценното нещо, за което мога да помагам на другите и затова го правя с кеф:

https://experts.pub/exclusive/how-to-start

(И всъщност не е нужно да отнема 16 години…)

Нека напредваме заедно,

Саше Вучков
Фрийлансър (програмист)

Саше Вучков

Опитен фрийлансър с богато портфолио, който споделя опита си на българския и международния пазар. Код. Автоматизация. Изкуствен Интелект. Плюс изпитани маркетинг и бизнес системи за разрастване на вашия бизнес или фрийланс кариера.