Както си седя на топло и се чудя коя книга да подхвана, изведнъж ми хрумна нещо чудесно…
То определено ще ми помогне да разширя дори още повече хоризонта пред новата ми инициатива за налагане фрийлансинга като правило, а не като нещо нишово. Всъщност и друг съм писал по въпроса, но във новия контекст сега идеята придобива някак си завършен вид в ума ми.
###
Фрийлансингът е вероятно най-безрисковия начин да стартираш успешен малък бизнес.
Ако притежаваш дигитални умения от сорта на програмиране, графичен дизайн, писане и много други, тогава имаш нужда само от един лаптоп и надеждна интернет връзка, за да извършваш дейност, с която да си докарваш хиляди левове месечно.
А първоначалните разходи са минимални…
Не ти трябва да наемаш офис, да купуваш обзавеждане или някакви машини. Не ти трябват канцеларски материали. Можеш да минеш дори без визитки.
Вероятно най-големият ти разход е изработката уеб сайт и консултация със специалист (като мен намиг, намиг), който да ти разкаже на бързо как да привличаш клиенти без бюджет за реклама или сложни фунии.
Всичко това може да ти излезе и по-малко от 5000 лева.
Което за стартиране на частен бизнес е смешна сума…
###
Фрийлансингът определено се усеща по-добре от работата на трудов договор.
Както е казал великия Джим Рон едно време, „Печалбата е по-сладка от заплатата“. Така че като фрийлансър със сигурност си няколко сантима по-близо до Нирвана-та.
Обаче, фрийланстването си е все така търгуване на личното ти време срещу заплащане. Затова то не е съвсем лишено от всички ограничения, както когато работиш на трудов договор.
Ако те устройва…
Тогава ОК, бъди фрийлансър завинаги.
Но ако си по-амбициозен и гладен за успех, тогава запази следната мисъл в някое кътче на ума ти:
„Фрийлансингът е по-нежен и безрисков начин да разрасна уменията си на предприемач. Само след няколко години на практикуването му, ще имам повече от отлични шансове да го доразвия в успешна дигитална агенция, консултантска фирма или който и да е от другите видове онлайн бизнес.“
Лично аз със сигурност узрявам за нещо повече…
Но си мисля, че е малко вероятно да спра да работя с клиенти изобщо, понеже това би означавало да мигрирам изцяло в сферата на мениджмънта и да изгубя реален досег с нещата, които така обичам да върша.
Определено обаче занапред ще програмирам все по малко за клиенти и ще правя все повече консултации, както и работа по лични проекти. Програмирането за клиенти е приятно и доходоносно, но ограниченията в размаха, които ти поставя търгуването на личното ти време срещу заплащане, са все така тегави.
Все пак, нека първо се фокусираме да бъдем успешни фрийлансъри…
А като му дойде времето, можем да мислим и по-амбициозни цели.
Нека напредваме заедно,
Саше Вучков
Фрийлансър (програмист)