Ако има нещо, което ми е пречело през годините, това е моята нетърпеливост и пришпореност.
Когато се захванех с нещо, очаквах резултати веднага…
И съдех бизнес идеите си според това дали мога да ги накарам да работят печелившо в рамките на месеци.
В някаква степен, това е възможно да се постигне. Цялата „lean методология“ се крепи на концепцията, че трябва да предложим продукт възможно най-бързо, за да започнем да взимаме решения на база реални данни.
Но проблемът е, че нещата могат да се случват ТВЪРДЕ БЪРЗО.
###
Ако успееш да изкараш MVP (минимален продаваем продукт), за един месец – това е добре.
Ако зачеркнеш това МVP и цялата бизнес идея в следващия един месец без да си генерирал трафик, без да си направил и една продажба и без да имаш обратна връзка от потребители – това е глупост.
Ти все така не знаеш нищо за пазара…
Първо инвестирай няколко месеца. Събери 50 или 100 потребителя. Събери обратна връзка и чак след това е време за преосмисляне и настройки на „курса“.
###
Големия Джим Рон го дава този съвет: Като си започнал нещо, не прави грешката да се отказваш по средата, упорствай поне до края на първия цикъл, първи сезон, първата завършена фаза.
Това е нещото, което промених в последната година и сякаш делата ми като фрийлансър и стартиращ предприемач потръгнаха.
Казах си:
„Защо бързаш толкова? Имаш всичкото време на света… Изгради хубаво портфoлио… Развий си профилите на няколко платформи… Изгради си системи за привличане на нови проекти… И виж какво ще стане.“
###
Сега действам по същия начин със стартъпа ми:
Неща, които преди ги вършех в рамките на дни само и само да се движи бързо проекта, сега ги разпределям във времето, проучвам ги допълнително и работя спокойно върху тях.
Идеята е да движа проекта, но не и да го пришпорвам. Идеята е да работя дългосрочно върху него, независимо от това колко пъти сменя концепцията (pivoting).
Нишата на фрийлансърите няма да изчезне скоро, а напротив – все повече хора в световен мащаб ще минават в редиците на самонаетите.
От психологическа гледна точка все още изпитвам трудности с този подход, но като цяло мисля, че усвоих успешно урока и вече го прилагам на практика.