„Имам страхотна идея за уеб апликация, но как да съм сигурен, че ако я споделя, няма да ми я откраднат?“
На подобен въпрос попаднах в една от предприемаческите групи. Дежурният отговор е нещо от сорта „Идеи с багер да ги ринеш, ама трябват пари и умения, за да ги реализираш.“
Обаче…
Има една грозна истина и тя е следната:
Ако има хляб в твоята идея, ще ти я откраднат не веднъж, а пет или десет пъти. Може и да не се случи в самото начало, но чакай да видиш какво ще стане, ако започнеш да намазваш под някаква форма.
Дори не е задължително да е във валута…
Казва го човек, на който са му копирали от стихотворения и текстове до бизнес идеи, уеб сайтове, маркетинг подходи и какво ли не.
Някои го правят елегантно и казваш „вдъхновили са се“. ( И аз съм се вдъхновявал не рядко, особено от неща споделени в книги, статии и онлайн курсове)
Някои ходят грубо по теб и чопкат всичко, което ти хрумне.
Затова има няколко важни неща:
- Никога не разчиташ само на самата идея. Трябва да имаш мотивацията, капитала и другите ресурси да се пребориш до края. Ако нямаш ресурса, тогава си къташ идеята, докато го събереш.
- Не разкривай 100% от идеята. И без това не всичко може да се направи от самото начало, така че няма нужда да си „даваш фермата“, както се изразяват на Запад. Колкото по-малко ключова информация споделяш, толкова по-добре. Въпросът е все пак да може и работа да се свърши.
- Като иноватор, ти винаги ще си една крачка пред имитаторите, но трябва да иновираш в промишлени количества и да внедряваш иновациите стратегически, така че да си поддържаш конкурентното предимство.
Аз имам 13700 страници с бележки, идеи, размисли на теми като:
- Маркетинг
- Създаване на съдържание
- Програмиране
Мога с години всеки ден да вкарвам нещо ново в бизнес усилията си, но не го правя.
Стратегията е друга:
Дърпаш крачка напред. Чакаш да те настигнат. И тогава дърпаш още една крачка напред.
Ако вкараш всичко в употреба, това означава и че ще ти изкопират всичко наведнъж.
Неприятно, но това е реалността…
Нека напредваме заедно,
Саше Вучков
Фрийлансър (програмист)
PS. Съвсем скоро, избрани хора от вас ще имат достъп до най-ключовата от най-ключовата информация, извлечена от хилядите ми бележки.
Приготвил съм „златни неща“ за 3+ години напред
С който издържим докрая ( а може и по-рано), ще се насладим и на една конкретна бележка, която носи потенциала да ни изведе на качествено ново ниво (глобално, не само локално).
Колкото и да ме сърби да започна с нея инициативата, няма да го направя… Страх ме е да говоря такива неща с лека ръка. Първо трябва да си сглобим една мастърмайнд група.
PPS. Ако имате цели свързани с фрийлансърството, тогава обезателно се запишете за бюлетина ми на този линк:
Споделям яко информация по темата…